Malumichampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AALFJ6872G1Z3
Call 07949350845 91% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity Per Hour | 1500 Chapati |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Application | Hostel, Restaurant, Catering, Industrial Canteen, Army Mess |
| Usage/Application | Hotel |
| Brand | JJ |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 V |
View Complete details
Product Brochure
| Chapati Capacity | 1000 pcs/hr |
| Capacity Per Hour | 1000 Chapati |
| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Chapati Size | 8 inch |
| Capacity (per hour) | 1000 Pcs/hr |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Power Rating | 4 kW |
| Plate Material | Mild Steel Plate |
| Chapati Thickness | 1.5 mm |
| Application | Catering, Industrial Canteen, Army Mess, Restaurant, Hostel |
| Usage/Application | Hotel |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JJ |
| Voltage | 420 V |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chapati Capacity | 1000 pcs/hr |
| Capacity Per Hour | 1000 Chapati |
| Chapati Size | 8 inch |
| Operation Type | Ball To Chapati |
| Chapati Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Industrial Canteen |
| Application | Catering, Temple, Industrial Canteen, Army Mess, Restaurant |
| Brand | JJ |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
700 Per Hour Automatic Chapati Making Machine is engineered for consistent output, hygiene, and reduced labor automating the chapati-making process while preserving taste and texture.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Capacity Per Hour | 1000 Chapati |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Restaurant |
| Thickness Of Chapatti | 1 mm, 2 mm, 1.5 mm |
| Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Capacity Per Hour | 1000 Chapati |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Restaurant |
| Thickness Of Chapatti | 1 mm, 2 mm, 1.5 mm |
| Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details