Malumichampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AALFJ6872G1Z3
Call 07949350845 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chapati Capacity | 1000 pcs/hr |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Capacity | 900 Chapatis Per Hour |
| Chapati Size | 8 inch |
| Capacity (per hour) | 900 Chapatis Per hour |
| Operation Type | Ball To Chapati |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Usage/Application | Hotel |
| Cooking Type | Fully Cooked |
| Power Rating | 4 kW |
| Plate Material | Mild Steel Plate |
| Chapati Thickness | 1 mm |
| Application | Industrial Canteen |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JJ |
| Voltage | 230 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Capacity (per hour) | 1200Pcs/hr |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Cooking Type | Half Cooked |
| Usage/Application | Commercial |
| Chapati Diameter | Up to 9 Inch |
| Heating Source | Electric Only |
| Thickness Of Chapatti | 1.5 mm, 2 mm, 1 mm |
| Chapati Thickness | Up to 3 mm |
| Material | MS Powder Coated |
| Type | Electric |
| Power Consumption | 2.5 Unit/hr |
| Is It Portable | Non Portable |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chapati Capacity | 1000 pcs/hr |
| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Chapati Size | 8 inch |
| Operation Type | Ball To Chapati |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Power Rating | 4 kW |
| Plate Material | Mild Steel Plate |
| Chapati Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Hotel |
| Application | Catering, Industrial Canteen, Army Mess, Temple, Hostel, Restaurant |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JJ |
| Voltage | 230 V/440V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chapati Capacity | 400Pcs/Hr |
| Automation Level | Hydraulic |
| Capacity | 400 Chapatis Per Hour |
| Chapati Size | 11 inch |
| Capacity (per hour) | 400 Chapatis Per Hour |
| Operation Type | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Rating | 4 kW |
| Plate Material | Mild Steel Plate |
| Chapati Thickness | 1 mm |
| Thickness Of Chapatti | 1.5 mm, 1 mm, 2 mm |
| Type | Electric |
| Is It Portable | Portable |
| Application | Industrial Canteen |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details